Vajinal Kasılma Nedir

cinsel isteksizlik vajina kasilmas vajinismus - Vajinal Kasılma Nedir

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Gökçenur Gönenç, vajinismus hakkında, “Vajinismuslu hanımlar yaşadıkları hissi tarif ederken “sanki genital bölgelerinin girişinde bir duvar varmış şeklinde hissettiklerini, bu duvarın ilişkiye engel bulunduğunu” söylerler. Gerçekte olmayan bu duvarı bilincinde olmadan kendileri oluşturmaktadır aslen. Bilinçaltı, bedenin bir tehditle karşı karşıya olduğu idraksı ile bedene vajina girimindeki kasları kastırmakta, “tehdidi” içeri almasını engellemektedir.

Vajinismusun görülme sıklığı kültürel farklılıklar gösterebilir. Dünya genelinde yaklaşık görülme sıklığı %1-2 yöreındayken ülkemizde görülme sıklığı %10 civarındadır. Cinsel eğitimin tabu olduğu kültürlerde bireyler cinselliği arkadaşlarından, akrabalarından, gizlice haiz oldukları mecmua ve kitaplardan edinirler. Edindikleri bilgiler yaşanmışlıklardan ibaret olan hanımlarda doğru bilgini yerini başkasının tecrübesi alır. Bu deneyim olumsuz ise hanımın cinsellikle ilgili ilk duvarları örülmüş olur” dedi.

Bilinçaltımız çocukluğumuzdan itibaren duyduklarımızla, görmüş olduklerimizle ve yaşadıklarımızla şekillenir. Biz farkında olmadan, korkularımız, alışkanlıklarımız, kişilik özelliklerimiz belirlenir. Çocuklukta yaşanmış olan bir takım travmalar bize hatıra olarak korkularımızı bırakır.

Bu korkulardan biri ilk gece deneyimidir. Anlatılan hikayelerin çoğunda ilk gecenin çok ağrılı olduğu, çok kanama olduğu, kızlık zarının yırtıldığı, hatta hanım çok kasılırsa adamın içeride kalacağı ve o pozisyonda hastanelere gidip rezil olunacağı gibi gerçekte olmayan şehir efsaneleri bulunmaktadır. Bilinç altı bu hikayeleri alıp özümsemekte ve hanımı ilk gece bütün bu “tehlikelerden” korumayı amaçlamaktadır.

Cinsel isteksizlik vajina kasılması sebepleri vajinismus
zaman gelip çattığında korkular hortlayıp kadının tüm vücuduna yayılan, eşini itip kendinden uzaklaştıracak kadar güçlü kasılmalar şeklinde ortaya çıkmaktadır. Hanım o aşamada kendini o denli çok kasar ki, genital organın girişi, geçişe izin vermeyecek şekilde kapanır. Zorlandığında sanki hiç geçilemeyecekmiş hissi uyandırabilir.

Daha sonraki denemelerde de hüsran ile neticelanan girişimler çiftlerin zamanla birbirlerinden uzaklaşmalarına, ilişkilerinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilir. Vajinismuslu kadın kendini eksik hissedebilir, eşine karşı kabahatluluk duygusu içine girebilir. Erkekte ise reddedilmişlik duygusu, öfke ve hatta bekaret ile ilgili sual işaretleri oluşabilir.

Türkiye’de Vajinismus vakaları

Ülkemizde ortalama her 10 kadından 1’inde hafifçe veya ağır formda vajinismus görülebilir. Hafifçe vakalarda çiftler kendiliğinden bu sorunu aşabilirken orta ve ağır vakalarda tedavi gereksinimi olmaktadır. Çocuk yaştan itibaren muhafazakar yetiştirilen hanımlarda daha sık görülmesinin sebebi ise; ayıp, günah gibi kavramların çocukluktan beri beyne işlenmiş olması ve evlendikten sonra bile bilinçaltındaki bu fikirlerin kafadan kolay kolay atılamamasıdır.

Hanım eşi ile beraber olurken bile bilinçaltı onun kabahatlu, günahkar, utanması ihtiyaç duyulan bir insan bulunduğunu söyler. Cinselliği hayata devam etmenin “temiz aile kızı” olmakla bağdaşmadığını düşünen hanımlarda daha sık görülen bu rahatsızlıkta kadın yalnız eşinin mutluluğu için çaba gösterir fakat bedeni buna izin vermez.
Gerçekte üreme organlarının problemi değil de şuuraltının yani beynin problemi olan vajinismusun tedavisi de genellikle ilaçlarla yada ameliyatlarla değil, bilinçaltındaki yanlış inanış ve bilgilerin değiştirilmesi esasıyla sağlanır.

Vajinismus çiftlerin problemi

Vajinismus yalnız hanımın değil çiftin problemidir. Bu yüzden tedavide çiftin birlikte katılımı, uyumu, birbirlerine olan sevgi, saygısı ve sabrı temel taşları oluşturur. Tedavide amaç yalnız fiziksel bütünlüğün değil, bununla birlikte ruhsal bütmeşhurk ve doyumun sağlanmasıdır. Tedavisi aslen çok da zor olmayan bu problemin en sıkıntılı kısmı bunun aile meclislerinde dile gelmesi, aile büyükleri tarafından fikir beyanları, çözüm önerileri, sorgu – sualler ve doktora gitmekten çekinme, bu nedenle de mutluluğun ertelenmesidir” dedi.

Deneyimli bir hekimle problem çözülebilir

Bu aşamaları atlatıp profesyonel destek almak için başvuran kişilerde tedavinin süreci kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Terapist öncelikle çifti tanımaya çalışır. Bir takım sual ve gözlemlerinde sonrasında yetiştikleri aile, evlerinin fiziki yapısı, yaşadıkları ortam hakkında fikir sahibi olmaya çalışır. Bu kadar teferruat bilgilerin edinilmeye çalışmasında amaç bireyin bu sorunsına niçin olabilecek faktörlerin aydınlatılmasıdır.

Bazen cümle içinde geçen bir kelime terapiste ışık tutabilir. Sorunun tespiti de tedavi sürecini hızla başarıya götürebilir. Bazı kadınlarda jinekolojik muayene konuya hakim bir hanım hastalıkları ve doğum uzmanı tarafınca daha tedavi başındayken yapılırken bazı kadınlarda jinekolojik muayene bir süre yapılan egzersizlerden sonraya bırakılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir