Cinsel İsteksizlik

Dünya kadınlarının yüzde 70’i tatmin olamıyor

Dünyada kadınların yaklaşık yüzde 70’i tatmin olamamaktan dert yanıyor. Her 2 kadından biri cinsel soğukluk yaşıyor. Aile Sağlığı Araştırma Derneği’nin yaptığı çalışmalar sonucunda 10 Türk kadınının 9’unun cinsel hayatında mutlu olamadığını gösteriyor. Erkeklerde ise yaklaşık yüzde 50 – 80 oranda sertleşme ve erken boşalma problemi ile karşı karşıya kalıyor. Son zamanlarda testosteron düşüklüğü yaşayan pek çok genç erkek bulunuyor. Her 3 kişiden biri en az bir cinsel hayatında problem yaşıyor.

Hayallerine ulaşamayan insanlar sorunlu

Erkeklerde testosteron hormonu 30’lu yaşlardan itibaren azalmaya başlıyor. Son senelerde çoğunlukla 30 yaşındaki erkek fiziğinde 80 yaşındaki bir erkeğin hormon seviyesine denk geliyor ve bunda yaşam tarzının büyük tesiri olduğu belirtiliyor. Gelişigüzel beslenme, obezite, hareketsizlik, uyku problemi yaşayanlar, sigara ve aşırı alkolün testosteron azaltıcı tesiri bulunuyor. Aynı şey stres hormonları için de geçerli…. Aşırı stres yaşayan, stresini kontrol edemeyen, hayat tatmini az olan, yaşamda belirlediği amaçlara ulaşamayan, huzursuz, telaşlı ve mutlu olmayan erkeklerde daha az testosteron üretiliyor.

‘İSTENİLMİYORUM’ duygusu kadının arzusunu azaltıyor

Kadın cinselliğinde ön sırayı duygusal etkenler yer alıyor. Stres, ilişki problemleri, kültürel endişeler, yanlış bilinen cinsel bilgiler, cinsellikle alakalı şehir efsaneleri, aile ve çocuklara dair problemler cinsel arzuyu baskılayabiliyor. Eğer cinsellik zevk ve tat vermiyorsa genç kadınlarda cinsel performans düşüyor. Eşinde isteksizlik olan kadınlarda “istenilmiyorum” hissi kırıcı ve performans azaltıcı oluyor.

3 haftadan fazla ara seks hormonlarını azaltıyor

İlişki süresince seks aralığının bir miktar azalmasını gençler bile normal görüyor. Seksin belli bir seviyede sürmesi ve tatmin yaratması bu düşüşün normal kabul edilmesine meydan veriyor. Türkiye’de yapılan araştırmalar çiftlerin haftada 2-4 kez ile ayda 2-4 kez arası değişen sıklıkta birlikte olduklarını gösteriyor. Bu noktada sıklığın miktarından çok, periyodik ve düzenli olması önem arz ediyor. Düzenli seks yapıldığında vücut daha fazla seks hormonu ürettiği için, seks sıklığı 3 hafta veya üzerine çıktığında seks hormonları azalıyor. Yoğun iş zamanlarında birbirine vakit ayıramayan, cinselliği sürekli erteleyen, tatillerden umut besleyen çiftler bu yoğun dönemi atlattıklarında geçmişteki cinsel hayatlarına hemen dönemedikleri için taraflar kendilerini istenilmiyormuş gibi hissediyor.

Cinselliğe lüks olarak bakmayın

Yapılan çalışmalar 10 kişiden sadece 2’sinin cinsel sorunlarını eşleriyle konuşabildiğini gösteriyor. Bu noktada “Başım ağrıyor”, “Havamda değilim”, “Yarın erken kalkacağım” gibi pek çok mazeret kullanılıyor. Bu durum zamanla cinsel ilişki sıklığının azalmasına, eşlerin birbirinden uzaklaşmasına, bazen de cinselliğin noktalanmasına yol açıyor. Cinselliği ertelemek, bir lüks olarak bakmak ve öncelik listesinin sonuna koymak yerine sorunu çözmek için gayretli, istekli ve yapıcı olmak gerekiyor.

California Southern Üniversitesi’nden Jinekolog-Cinsel Terapist Dr. Michael Krychman: “İki kat çok kazanıp 2 kat az seks yapıyorlar”

“Birçok genç çift iki kat fazla para kazanıyor fakat iki kat az seks yapıyor. Zira daha fazla ve uzun çalışıp, çocuk ve aileyle ilgili pek çok sorumlulukla boğuşuyorlar. Stres, yorgunluk ve zaman problemi yaşıyorlar. Bilhassa genç erkeklerde aşırı iş yükü, sosyal medya, telefon ve diğer teknolojilerin etkisi hormonları azaltıyor. Kronik stres ise libido kaybı meydana geliyor.”

Trás-os-Montes e Alto Douro Üniversitesi SexLab Enstitüsü’nden Prof. Pedro J. Nobre: “13 senede erkeklerdeki libido kaybı 2 kat fazlalaştı”

“Portekiz’de konuyla alakalı yaptığımız iki uzun zamanlı çalışmada kadınların erkeklere göre daha çok isteksizlik yaşadığına şahit olduk. Kadınların yüzde 24’ünde erkeklerin ise yüzde 3’ünde bu probleme rastlanıyor. Bununla beraber 2003’ten günümüze son 13 yılda erkeklerdeki libido kaybının 2 kat çoğalması dikkat çekiyor. Buna cinsel ilişkilerin en az yarısında istek kaybı yaşayan erkekler de eklendiğinde bu oran yüzde 17.2’lere çıkıyor.”

‘Sekssiz ilişkiyi bitirmek büyük hata’

Avrupa’da yapılan bir araştırma boşanmaların yarısından çoğunda cinsel problemlerin etkili olduğunu gösteriyor. Dr. Ece Hattat İşeri, “Cinsel sorunlar, cinsel uyumsuzluk, cinsel soğukluk gibi konular ilişkilerin devamında tesirli olsa da cinsellik azaldı diye ilişkiyi bitirmek çok yanlış. Mühim olan cinsel alakanın sebep azaldığını meydana çıkarmak 2 aydan çok sürmesi durumunda bir uzmana başvurmak. Bu halde seks soğukluğunun sebepleri araştırılıyor ve ‘seksüel yakınlaşma planı’ düzenleniyor” diyor.

Çağdaş hayatta seks yapmak bir lüks

Cinsel içgüdülerin meydana çıkması için beynin mola vermesi gerekiyor. Ama günümüzde bir ikaz bombardımanı altında yaşanıyor. Yatak odasına telefon, e-posta, mesajlar ve sosyal medya uyarılarıyla girildiğinde beyin hâlâ aktif çalışma modunda oluyor. Buna iş, aile stresi, zamansızlık ve gerginlik eklendiğinde problem büyüyor. Kısaca çağdaş hayattaki koşuşturmaca çiftleri negatif etkiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir